-
14-day right of withdrawal and right of return.
-
We deliver to all EU countries within 1-5 days!
-
Customs duties and taxes included
Fully licensed 6.5” . 44 Magnum air pistol - S&W replica .177cal
Full metal and identical to the sharp version. Great training gun or as a decoration on the shelf. This .44 Magnum Smith & The Wesson revolver is great for target shooting and works exactly like a real revolver with casings that you feed into the barrel.
How it works - 12g Co2
Insert 1pc 12g Co2 cartridge into the grip and fill each cartridge case with 1pc 4.5mm BB each. The cartridges are fed into the barrel like on a sharp revolver and the revolver has a single/double action trigger.
The rear iron sight is adjustable in windage and elevation.
A great revolver with original markings and logos. This is a true .44 Magnum replica of Smith & Wesson that looks good as decoration on a shelf or for training and target shooting.
| Length | 308mm |
|---|---|
| Weight | 1315g |
| Magazine capacity | 6 shots |
| Caliber | 4.5mm BB |
| Rail | No |
| Blowback | No |
| Propulsion | 12g Co2 Cartridge |
| Output speed | 123mps/404fps |
| Energy | 3 Joules |
| Rifled barrel | No |
The customer purchases the goods at their own risk and is responsible for complying with all local legal requirements regarding the purchase, possession, use or transport of the goods available in the online store.
This includes, but is not limited to, ASG (softguns), air rifles and paintball replicas, which may be subject to specific weapons and ammunition regulations.
Restrictions on the purchase, possession, use or transport of these items may apply in the country of destination, and the seller assumes no responsibility for this. Any fees or charges (including administrative fees, validation, taxes and customs duties) are the responsibility of the customer.
The use of ASG (softguns), air rifles and paintball replicas requires proper safety precautions and caution. These products are not intended for persons under the age of 18.