-
14-day right of withdrawal and right of return.
-
We deliver to all EU countries within 1-5 days!
-
Customs duties and taxes included
Full-metal & Full-auto - Fully automatic airgun replica of the well-known Thompson submachine gun!
Weight, appearance and function are very true to the original as the bolt recoils with each shot causing recoil. The submachine gun sits well in the grip with a weight of almost 3.5kg thanks to the full-metal construction.
Plinking is never more fun than with a Tommygun in your hands!
12g Co2 - How it works
The magazine is filled with 4.5mm BBs and 2pcs 12g Co2 cartridges, the magazine is inserted and you are ready to shoot! The bolt moves back and forth with each shot, making it realistic and fun to shoot with!
Full-metal Thompson Machingun
Most people recognize this from countless movies and games, the SMG became very popular from 1920 to 1950 and is still in use today. This legendary Thompson submachine gun is a must have for those who collect iconic weapons or for those who want the ultimate in air gun plinking!
| Length | 805mm |
|---|---|
| Weight | 3435g |
| Magazine capacity | 30 shots |
| Caliber | 4.5mm BB |
| Rail | No |
| Blowback | Yes |
| Propulsion | 2x 12g Co2 Cartridge |
| Output speed | 130mps/430fps |
| Energy | 3 Joules |
| Producer | Umarex |
| Rifled barrel | No |
The customer purchases the goods at their own risk and is responsible for complying with all local legal requirements regarding the purchase, possession, use or transport of the goods available in the online store.
This includes, but is not limited to, ASG (softguns), air rifles and paintball replicas, which may be subject to specific weapons and ammunition regulations.
Restrictions on the purchase, possession, use or transport of these items may apply in the country of destination, and the seller assumes no responsibility for this. Any fees or charges (including administrative fees, validation, taxes and customs duties) are the responsibility of the customer.
The use of ASG (softguns), air rifles and paintball replicas requires proper safety precautions and caution. These products are not intended for persons under the age of 18.
We recommend this accessory