-
14-day right of withdrawal and right of return.
-
We deliver to all EU countries within 1-5 days!
-
Customs duties and taxes included
Licensed Springer by Heckler & Koch's P30 pistol!
Here you have a licensed version of the well-known H&The K P30 edition, used by both police and security personnel around the world. The pistol has original markings, which makes it very cool to look at!
The softgun gift is incredibly comfortable to hold, and it has a mount under the barrel for mounting a flashlight or laser. This, together with a muzzle velocity of 70m/s, makes this a gun that will give you a lot of pleasure, both when you shoot and when you look at it!
A raw paw of a springer at an incredible price!
Springer soft gun - How it works
Load the magazine with 6mm BBs and insert the magazine into the weapon. For each shot you have to manually pull the slide back to charge the spring. This means that you only need extra bullets and is therefore very cheap to run!
We recommend 0.20-0.23g bullets for precision and 0.12g bullets for length!
Here you will find
- BIO balls (recommend 0.20g)
- Flashers and bullet catchers
- Storage
| Length | 180mm |
|---|---|
| Weight | 355g |
| Hop Up | Adjustable |
| Magazine capacity | 15 shots |
| Caliber | 6 mm |
| Rail | 21mm, below |
| Propulsion | Spring driven |
| Output speed | 70mps/232fps |
| Energy | 0.5 Joules |
| Producer | Umarex |
The customer purchases the goods at their own risk and is responsible for complying with all local legal requirements regarding the purchase, possession, use or transport of the goods available in the online store.
This includes, but is not limited to, ASG (softguns), air rifles and paintball replicas, which may be subject to specific weapons and ammunition regulations.
Restrictions on the purchase, possession, use or transport of these items may apply in the country of destination, and the seller assumes no responsibility for this. Any fees or charges (including administrative fees, validation, taxes and customs duties) are the responsibility of the customer.
The use of ASG (softguns), air rifles and paintball replicas requires proper safety precautions and caution. These products are not intended for persons under the age of 18.
