-
14-day right of withdrawal and right of return.
-
We deliver to all EU countries within 1-5 days!
-
Customs duties and taxes included
Fully licensed from Glock itself with accurate dimensions
This model is unique in several ways and is perfect for those who want a licensed Glock air pistol in their hands! The pistol is blowback-free and shoots 4.5mm BBs.
A Crossover Pistol
Glock describes the G19X model as its first "crossover pistol." The model combines the full-size frame of the Glock 17 with the compact slide of the Glock 19. The Coyote Tan finish makes the pistol stand out from other Glocks.
Co2 powered GNB and 19 magazine
This model is GNB (Gas non-blowback) which means that the slide is completely still and is therefore more stingy with gas consumption. The gun is powered by 1pc 12G co2 cartridge. The co2 cartridge is inserted into the grip of the gun and the magazine holds 19 shots. Under the barrel there is a 21mm rail for attaching various equipment such as a flashlight and laser.
Small and compact pistol with full-size frame makes this a precise plinke pistol that is easy to hold while also having a low profile.
Here you will find
- Bullets
- Co2 (12g Co2)
- Storage
- Maintenance & Complete cleaning kit
- Holster
| Type | Pistol |
|---|---|
| Length | 190mm |
| Weight | 570g |
| Magazine capacity | 19 shots |
| Caliber | 4.5mm BB |
| Rail | 21mm, below |
| Blowback | No |
| Propulsion | 12g Co2 Cartridge |
| Output speed | 107mps/352fps |
| Energy | < 2 Joules |
| Rifled barrel | No |
| Shooting mode | Semi-Auto |
The customer purchases the goods at their own risk and is responsible for complying with all local legal requirements regarding the purchase, possession, use or transport of the goods available in the online store.
This includes, but is not limited to, ASG (softguns), air rifles and paintball replicas, which may be subject to specific weapons and ammunition regulations.
Restrictions on the purchase, possession, use or transport of these items may apply in the country of destination, and the seller assumes no responsibility for this. Any fees or charges (including administrative fees, validation, taxes and customs duties) are the responsibility of the customer.
The use of ASG (softguns), air rifles and paintball replicas requires proper safety precautions and caution. These products are not intended for persons under the age of 18.
