-
14-day right of withdrawal and right of return.
-
We deliver to all EU countries within 1-5 days!
-
Customs duties and taxes included
CCCP soviet pistol - 4.5mm Air pistol - 3 Joules!
Choose between full-metal or polymer version
This stylish replica is based on the classic TT-33 pistol, which was introduced in 1933 as the new the sidearm of the Red Army.
This gun took over for The Nagant 1895 revolver, the successor to the TT-33 was Makarov PM the gun.
This air pistol comes in a full metal blowback version and a polymer non-blowback version. It is perfect for target shooting and plinking on cans.
We recommend the following products to get you started quickly with plinking/flash shooting:
- 25-pack Co2 cartridges
- 4500 Steel Shot BB Test Pack
- 14 x 14cm Flashing (50 pcs)
- 14 x 14cm Ball Catcher
How it works
The gun uses 12g of Co2 as a propellant and shoots 4.5mm BB bullets.
Set Co2 cartridge and magazine into the gun, remove the safety - The gun is now ready for target shooting!
It will shoot. as fast as you can pull the trigger. The box includes a 15-round standard magazine, tools and manual.
Here you will find
- Bullets
- Co2 (12g Co2)
- Storage
| Type | Pistol |
|---|---|
| Length | 195mm |
| Weight | 389g |
| Magazine capacity | 15 shots |
| Caliber | 4.5mm BB |
| Rail | No |
| Blowback | No |
| Propulsion | 12g Co2 Cartridge |
| Output speed | 122mps/400fps |
| Energy | 3 Joules |
| Rifled barrel | No |
The customer purchases the goods at their own risk and is responsible for complying with all local legal requirements regarding the purchase, possession, use or transport of the goods available in the online store.
This includes, but is not limited to, ASG (softguns), air rifles and paintball replicas, which may be subject to specific weapons and ammunition regulations.
Restrictions on the purchase, possession, use or transport of these items may apply in the country of destination, and the seller assumes no responsibility for this. Any fees or charges (including administrative fees, validation, taxes and customs duties) are the responsibility of the customer.
The use of ASG (softguns), air rifles and paintball replicas requires proper safety precautions and caution. These products are not intended for persons under the age of 18.